Klasyka powraca do łask


meble / wtorek, Maj 8th, 2018

Klasyczny styl wyposażenia wnętrz coraz częściej wybierają restauratorzy, projektanci wystrojów hoteli czy pensjonatów. Ludzie lubią wracać do miejsc, w których czują się ciepło i swojsko. Dotyczy to szczególnie ofert wakacyjnych, gdyż miejskie nowoczesne, przestrzenie, praktyczne na co dzień, nie wywołują poczucia swojskości.

Pomieszczenia pachnące drewnem, domowa kolacja, świeże kwiaty na stołach… To marzenie niejednego biesiadnika. Kiedy naszym jedynym problemem jest dylemat, jaki fotel bujany wybrać z tych zachęcająco ulokowanych przy kominku, to definicja domowej sielanki. Co sprawia, że czujemy się tak dobrze w swojskich pomieszczeniach?

Ciepło domowego ogniska – w przenośni i dosłownie

Choć na co dzień o tym zapominamy, ludzkie ciało odbiera bodźce wszystkimi zmysłami. Udowodniono naukowo, że przestrzenie pomalowane na ciepłe kolory, jak czerwony, pomarańczowy, żółty, sprawiają, że odczuwamy temperaturę o 2–3 stopnie wyższą niż we wnętrzach białych, niebieskich czy fioletowych o takiej samej obiektywnej temperaturze powietrza. Ogień z kominka w przestrzeniach utrzymanych w ciepłych barwach będzie więc wydawał się cieplejszy, a tym samym wnętrze będzie bardziej przytulne.

Komfort a materiał wykonania mebli

Podobnie odczuwamy materiały. To, czy czujemy się komfortowo przy stole, zależy nie tylko od tego wygodny, ale także od wrażeń dotykowych, słuchowych i węchowych, jakich nam dostarcza. Kiedy nie wiemy, jaki stół do jasnych mebli wybrać, wiejska mądrość podpowiada nam zatem nie tylko, aby był to stół również jasny, ale żeby był drewniany. Drewno jest zdecydowanie milsze ciału i zmysłom niż metal czy tworzywa sztuczne.

Klasyczne wnętrza sprawiają, że czujemy się jak na wizycie u babci. Przyzwyczajeni do zimnych, jasnych kolorów, które pomagają nam się skoncentrować w biurze czy galerii, ale nie pozwalają poczuć się przytulnie, z chęcią wracamy do swojskich przestrzeni.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *